مهرداد لاهوتی 37 - سرانه درآمدی شهرداری ها بسیار پایین است / امکان اداره شهرداری ها با درآمد پایین وجود ندارد

نمایندگان موافق لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها دلایل خود را برای موافقتشان بیان کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مهرداد لاهوتی در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۲۶ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها ضمن موافقت با کلیات این لایحه، با اشاره به آخرین آمار سرشماری جمعیت کشور، گفت: ۷۵ درصد جمعیت کشور در شهرها زندگی کرده و بیش از ۱۲۵۰ شهر توسط شهرداری ها اداره می شود که ۸۵ درصد این شهرها کمتر از ۵ هزار نفر جمعیت دارد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخشی از درآمد شهرداری ها از ساخت و ساز به دست می آید، به همین دلیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری به جای آنکه مانع ساخت و ساز باشد رافع آن است، افزود: سرانه درآمدی شهرداری ها بسیار پایین بوده و امکان اداره آن وجود ندارد بنابراین مجلس باید درآمد پایداری برای شهرداری ها مشخص کند.

در ادامه احد آزادی خواه نیز در موافقت با این لایحه گفت: در لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها هم به حقوق دهیاری ها توجه شده و هم به مطالبات و نیازمندی های شهرداری ها، از طرفی این لایحه می خواهد هم دهیاری ها و هم شهرداری ها را مدیریت کند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برخی از شهروندان حاضرند برای استفاده از امکانات شهرداری ها، پول پرداخت کنند، بنابراین در این قانون امکانی به شهرداری ها داده می شود که براساس قانون از شهروندان در ازای ارائه خدمات کسب درآمد کند.

همچنین محمدجواد کولیوند نیز در موافقت با لایحه مذکور گفت: سال هاست بحث تعیین درآمد پایدار برای شهرداری ها و دهیاری ها در مجلس مطرح است، در این لایحه نگاه ویژه ای به دهیاری ها شده است.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ماده ۲۰ این قانون گفت: وضعیت استخدامی و قراردادی در شهرداری ها و دهیاری های کشور نامناسب است، این قانون درصدد است تا وضعیت استخدامی و جذب شهرداری ها را ساماندهی کند. امیدواریم این لایحه که پس از مدت ها به صحن علنی راه پیدا کرده، تصویب شود و اگر موارد اختلافی بود در میان تصویب مواد رفع شود./