مهرداد لاهوتی51 - لاهوتی: فقط ۳۵ درصد تهرانی‌ها از حمل و نقل عمومی استفاده می‌‎کنند

رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس گفت: در حالی حمل و نقل عمومی تهران ظرفیت مسافر بیشتری را ندارد که فقط ۳۵ درصد جمعیت پایتخت از حمل و نقل عمومی درون شهری استفاده می‌‎کنند.

مهرداد لاهوتی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تأکید بر اینکه در شرایط سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین باید نسبت به افزایش استفاده از حمل و نقل عمومی تلاش شود، گفت: پیش بینی‌ها و برنامه‌‎ریزی‌های در طرح توسعه شهر تهران، این است که ۷۵ درصد جابه‌جایی‌ها در پایتخت از طریق حمل و نقل عمومی صورت گیرد که در این میان مترو سهم ۳۰ درصدی، تاکسی و اتوبوس سهم ۴۵ درصدی دارند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سایر کلانشهرها این درصدها متغیر است، افزود: با وجود این برنامه‌ریزی‌ها استفاده از حمل و نقل عمومی در شهر تهران آماری نزدیک به ۳۵ درصد دارد.

وی ادامه داد: بنابراین در حال حاضر از برنامه زمانبندی و طرح توسعه‌ای که برای شهر تهران پیش بینی شده بود، ۴۰ درصد عقب تر هستیم و باید قبول کرد در مقطع کنونی راه نجات پایتخت برای برون رفت از شرایط فعلی یعنی ترافیک‌های سنگین و آلودگی هوا توسعه حمل و نقل عمومی است.

امروز زیرساخت‌های حمل و نقل باید پاسخگوی جمعیت بالاتری باشد

لاهوتی با بیان اینکه متأسفانه در هفته گذشته شاهد بودیم که در شرایط برفی خدمات رسانی به مسافران در تهران به چه صورت مختل شد، گفت: در شرایط افزایش قیمت بنزین، زیرساخت‌های حمل و نقل تهران باید به نحوی شود که پاسخگوی بار جمعیتی بالاتری را هم داشته باشد.

وی با استناد به قانون توسعه حمل و نقل عمومی، تصریح کرد: متأسفانه دولت‌ها به وظیفه قانونی‌ خود در زمینه پرداخت سهمشان به شهرداری‌ها برای توسعه حمل و نقل عمومی عمل نکردند و این مسئله در نهایت منجر به ازدحام جمعیت در مترو و سایر شقوق حمل و نقل شهری می‌شود.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: دولت نهم و دهم به کمک به شهرداری‌ها اعتقادی نداشت و دولت فعلی نیز عنوان می‌کند که بودجه‌ای برای کمک به توسعه حمل و نقل ندارد./