مهرداد لاهوتی42 - عواید معافیت از مالیات بر ارزش افزوده به جیب مصرف کننده می‌رود نه تولید کننده/ لایحه مالیاتی دولت دارای ابهام است

مهرداد لاهوتی گفت: ظرافت هایی وجود دارد که در بحث مالیات باید در نظر گرفته شود و با حل آنها مشکلات تولیدکنندگان نیز در کشور برطرف شود؛ معافیت از مالیات بر درآمد حق مناطق آزاد است اما معافیت از مالیات بر ارزش افزوده اساساً ربطی به تولید کننده ندارد.

مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص روند بررسی لایحه مالیات برارزش افزوده و معافیت مناطق آزاد از اعطای مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت: قانون مالیات بر ارزش افزوده یک قانون آزمایشی بوده و این لایحه مذکور به مدت ۵ سال به صورت آزمایشی اجرا و پس از آن نیز در حدود ۵ سال تمدید شده است.

وی با بیان اینکه دولت طی لایحه ای درخواست دائمی شدن این لایحه را داشته است عنوان کرد: علاوه بر مناطق آزادبرخی موارد دیگر مانند محصولات کشاورزی و … از معافیت مالیات بر ارزش افزوده برخوردار هستند؛ اگر منطقه آزاد به تعریف اصلی خود نزدیک شود و سرمایه گذاران در این مناطق به تولید بپردازند، طبیعی است که از معافیت هایی برخودار باشند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در ادامه افزود: این معافیت های گمرکی باعث می شود تولیدکنندگان بتوانند مواد اولیه خود را راحت تر وارد کرده و از طرف دیگر محصول خود را صادر کنند؛ البته مناطق آزاد کشور سال ها از ماموریت اصلی خود دور تر شده بودند اما در چند سال گذشته و با پیگیری های صورت گرفته، مدیر جدید در حال تلاش برای بازگرداندن مناطق آزاد به مسیر اصلی خودش است.

لاهوتی با بیان اینکه در همه دنیا به این شکل است که مناطق آزاد باید الزاماً از معافیت مالیاتی برخوردار باشند گفت: مالیات بر ارزش افزوده اساساً از تولید کننده اخذ نمی شود و بر عهده مصرف کننده است؛ این مصرف کننده ممکن است در داخل و یا خارج از منطقه آزاد باشد از همین رو حذف مالیات آن تاثیری بر روی تولید کننده ندارد.

وی همچنین گفت: نحوه وصول مالیات بر ارزش افزوده در کشور ما به شکلی است که آن را از تولید کننده هم اخذ می کنند و این مساله غلط است از همین رو ابهاماتی در این لایحه وجود دارد و باید این ابهامات بر طرف شود؛ در همه جای دنیا مالیات بر ارزش افزوده از حلقه آخر گرفته می شود و تولید کننده نباید این مالیات را پرداخت کند.

اخذ چندباره مالیات از یک کالا، قیمت نهایی آن را بالاتر می‌برد
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با انتقاد از اخذ مالیات به روش سنتی در کشور عنوان کرد: چون روش مالیات ستانی در کشور ما غلط است یک کالا چندین بار مشمول مالیات می شود و همین مساله باعث بالارفتن قیمت نهایی می شود؛ یکبار برای ساخت یا واردات قطعات خودرو مالیات اخذ می شود و بار دیگر هنگامی که خودرو ساخته شد مالیات آن را از مردم می گیرند.

 

لاهوتی همچنین گفت: اینها ظرافت هایی است که در بحث مالیات باید در نظر گرفته شود و با حل آنها مشکلات تولیدکنندگان نیز در کشور برطرف شود؛ معافیت از مالیات بر درآمد حق مناطق آزاد است اما معافیت از مالیات بر ارزش افزوده اساساً ربطی به تولید کننده ندارد.