D1737204T14391646webwebb - عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: برنج های وارداتی در صورت ورود به کشور باعث ضرر بسیار زیاد کشاورزان می‌شدند

مهرداد  لاهوتی با اشاره به واردات برنج های مانده در گمرک گفت: این برنجی که در گمرک باقی مانده است، به دلیل فشارهای نمایندگان بوده است زیرا اگر این برنج وارد کشور می شد، کشاورزان دچار ضرر بسیار زیادی می شدند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص ممنوعیت واردات برنج های مانده در گمرک با دکتر محمد علی اسفنانی مدیر کل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران و مهندس مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفت و گو کرد.

محمد علی اسفنانی در آغاز با بیان اینکه هر سال دولت در فصل برداشت برنج، واردات برنج خارجی را ممنوع می کند، گفت: برخی از واردکنندگان بنا به مجوزی که از گذشته داشتند، اقدام به واردات برنج کردند اما زمان این کار با زمان برداشت و ممنوعیت واردات برنج مواجه شد و به همین جهت اجازه ورود به واردکنندگان داده نشد.

وی در ادامه با اشاره به افزایش قیمت دو برابر برنج در سال گذشته، اظهار داشت: تولید کنندگان معتقد هستند باید جلوی واردات برنج گرفته شود زیرا توان رفع نیاز داخل توسط کشاورزان وجود دارد. اما مسئله این است که همه مردم توان خرید برنج ایرانی را ندارند و باید با برنج خارجی، قیمت تعدیل شود.

مدیر کل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران بیان کرد: تولید برنج داخلی کفاف مصرف کشور را ندارد و دولت لاجرم مجبور است برای تنظیم بازار، برنج وارد کند.

در ادامه مهرداد  لاهوتی با اشاره به اینکه نیاز برنج کشور به طور سالیانه دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن است، گفت: دو میلیون و ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار تن از برنج مورد نیاز، در داخل کشور توسط کشاورزان تولید می شود و تنها حدود ۴۰۰ هزار تن برنج از خارج وارد می شود.

وی در عین حال اظهار داشت: متاسفانه اتفاقی که می افتد این است که سالیانه حدود دو میلیون تن برنج وارد کشور می شود و این در حالی است که کشاورزان برنج مورد نیاز کشور را با رنج فراوان به دست می آورند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به برنج مانده در گمرک اشاره و بیان کرد: اگر این برنج وارد بازار می شد، کشاورز مجبور بود برنج خود را با قیمت بسیار پاینی به فروش برساند که این باعث ضرر می شد زیرا ۵۰ درصد از قیمت برنج برای کشاورز، هزینه است.

وی به آمار مرکز پژوهش های مجلس اشاره و بیان کرد: سه هزار هکتار از زمین های کشاورزی برنج تغییر کاربری پیدا کرده است زیرا کشاورز وقتی می بیند با وجود تلاش برای کاشت برنج، واردات صورت می گیرد، زمین کشاورزی خود را تغییر کاربری می دهد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دولت واردات برنج را با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام می دهد و در حقیقت دولت به واردات برنج یارانه پرداخت می کند که این یک نوع تقابل با کشاورز است. این در حالی است که به راحتی می توان تمام برنج مورد نیاز کشور را در داخل تولید کنیم.

وی اضافه کرد: این برنجی که در گمرک باقی مانده است، به دلیل فشارهای نمایندگان بوده است زیرا اگر این برنج وارد کشور می شد، کشاورزان دچار ضرر بسیار زیادی می شدند. سوال از آقای حجتی وزیر جهاد کشاورزی این است چرا درست در فصل برداشت برنج که واردات ممنوع است، این کار انجام شد؟