مهرداد لاهوتی15 - وقتی تهدید نظامی و تحریم اقتصادی برای آمریکا کارگشا نشد!/ زخم های معیشت مردم با ایجاد التهاب در فضای بازار

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی : ملت این موضوع را درک کرده است که مبارزه با آمریکا و تحریم ها، سختی های خاص خود را دارد ومردم باید با مقاومت خود بر این جنگ اقتصادی غلبه کنند.

مهرداد لاهوتی، نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری راهبردی تلنگر در خصوص تحریم های تکراری آمریکا اظهار داشت: تجربه نشان داده که وقتی یک سال از تحریم ها بگذرد، اصولا دیگر اثرگذار نخواهد بود و اثرات روانی آن نیز در جامعه کمتر مشاهده می شود. سیاستمداران کاخ سفید وقتی از این حربه به نتیجه ای نرسیدند سعی می کنند در حال حاضر برای ایجاد تشویش و فضای روانی منفی در مردم دست به اقدامات تکراری بزنند اما واقعیت این است که نمی توانند موفقیتی حاصل کنند. طبق فرمایش مقام معظم رهبری، بهترین راه برای آمریکایی ها بازگشت به آن قوانینی است که امضا کرده و نقض کرده اند.

وی در ادامه و در خصوص زورگویی های آمریکا ابراز داشت: از یک سو ادامه تحریم ها به طور مکرر و از طرفی اعلام آمادگی برای مذاکره، نشانه تناقض امریکا است. امروز دنیا متوجه این رویکردها و حیله های مرموز آنان شده است. موضوع دیگر آنکه آمریکا تمام نسخه های کینه توزانه خود را علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت عزیز ایران را پیاده کرده و قطعا بعد از مدت چهل سال نسبت به جمهوری اسلامی و نظام ما شناخت کافی دارد و متوجه این امر شده است که نظام و ملت ما زور و تهدید را نمی پذیرد. بنابراین عقل و منطق ایجاب می کند که پایبند همان تعهداتی که در برجام و پیشتر از آن مطرح کرده اند باشند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی در خصوص تدابیر ممکن برای آسایش مردم با وجود تحریم ها تصریح کرد: ملت ما این موضوع را درک کرده است که این مسیر سختی های خاص خود را دارد. مردم باید با مقاومت خود براین جنگ اقتصادی غلبه کنند. از طرفی فرصت هایی هم به وجود آمده است که واردات و کالاهای قاچاق کاهش و صادرات ما افزایش پیدا کرده است. از طرفی، این فرصت مناسبی برای تولید و توسعه خودسازی کشوراست. تولید کنندگان ما در سال های گذشته فرصت و قدرت تولید مشابه کالاهای خارجی را نداشته اند ولی در حال حاضر این فرصت موجود است. دولت ومجلس باید بتوانند از این فرصت استفاده کنند. از سویی دیگر دولت باید در بخش تامین کالاهای اساسی و کالاهایی که برای مردم ضرورت دارد، مدیریت و نظارت کافی داشته باشد. ما این اجازه را به دولت داده ایم که چهارده میلیارد دلار را با ارز ۴۲۰۰ تومان تبدیل کند و چهل یا پنجاه میلیارد تومان تفاوت آن با ارز واقعی می شود به این معنا که دولت در این خصوص آزادی عمل دارد که بتواند مانوری در این زمینه داشته باشد. البته راهکارهای مختلفی در این زمینه وجود داردبعضی معتقدند یک سری از کالاها را با نرخ ثابت کوپنی کرد که امکان اجرای برنامه کوپنی وجود ندارد ولی می تواند به عنوان شارژکارت باشد و یا در مجموع یک رقمی برای کمک به مردم صورت بگیرند. نظارت بیشتر بر قیمت ها راه دیگری برای رفاه مردم است که بخشی از آن واقعی ودر اثر تفاوت ها صورت می گیرد. البته بنده معتقدم بخش مهمی از این التهاب های اقتصادی و معیشتی ناشی از تبلیغات و فضای پرالتهابی است که برای مردم ایجاد می کنند. بهتر است نظارت خاصی در این موارد صورت بگیرد تا دوران تحریم ها را با تدبیر هر چه بهتر پشت سر بگذاریم.