مهرداد لاهوتی11 - توسعه حمل و نقل پاک راه نجات آلودگی هوای تهران

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس، با تایید اقدامات شهردار تهران برای فرهنگسازی در جهت استفاده از وسایل نقلیه فاقد دود همچون دوچرخه به منظور کاهش آلودگی هوا تاکیدکردکه توسعه حمل و نقل پاک راه نجات آلودگی هوای تهران است.

مهردادلاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تایید اظهارنظر مدیرکل دفتر حمل و نقل سازمان شهرداری‌ها مبنی بر اینکه شورای شهر تهران در توسعه حمل و نقل پاک نمره قابل قبولی نمی‌گیرد با بیان اینکه توسعه حمل و نقل پاک راه نجات آلودگی هوای تهران است، گفت: آنچه قانونگذار در رابطه با سهم هر کدام از وسایل نقلیه برای حمل و نقل مسافر مشخص کرده، این است که از ۷۵ درصد جابجایی‌هایی که باید از طریق حمل و نقل عمومی صورت بگیرد، ۳۰ درصد مترو، ۲۵ درصد اتوبوس و ۲۵ درصد تاکسی سهم دارند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این تقسیم‌بندی بر اساس اصول مشخصی تعیین شده است، اما این اعداد تنها برای تهران بوده و در سایر کلان شهرها متفاوت است، ضمن اینکه این میزان در تهران نیز به طور کامل محقق نشده است، کما اینکه از ۷۵ درصد تعیین‌شده تنها حدود ۴۰ درصد محقق شده است و ما هنوز ۳۵ درصد از آنچه در قانون آمده، عقب هستیم.

مدیریت اسبق شهرداری برنامه‌ریزی اثرگذاری برای توسعه حمل و نقل پاک داشت

وی یادآورشد: البته در دوره مدیریت قبلی شهرداری تهران به خوبی در زمینه توسعه حمل و نقل پاک برنامه‌ریزی شده بود و اقدامات اثرگذاری در این زمینه انجام شد، کما اینکه متوسط ساخت مترو در تهران ۵۰ کیلومتر در سال بود که آن را به سه کیلومتر رساند و این روش می‌تواند الگویی برای فعالیت مدیریت کنونی شهرداری تهران قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: بعد از اتمام دوره مدیریت آقای قالیباف تاکنون اقدام درخوری در حوزه توسعه حمل و نقل پاک صورت نگرفته است، هر چند شهردار تهران با انجام حرکات نمادین از جمله دوچرخه‌سواری در جهت فرهنگسازی برای استفاده از وسایل نقلیه‌ای که به کاهش آلودگی هوا کمک کند، تلاش کرده که این روند قابل قبولی است.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: هم‌اکنون شهرداری تهران باید برای رفع موانع موجود در مسیر توسعه حمل و نقل پاک به گونه‌ای برنامه ریزی کند که بتوان گام اساسی در جهت رفع معضل آلودگی هوا در پایتخت برداشت./